Asıl adı William Sydney Porter olan Amerikalı yazar O. Henry, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında yaşadı. Kısa öyküler yazmasıyla tanınır. Ünlü Amerikalı yazar O. Henry, William Sidney Porter’da doğdu; gerçek adı William Sydney Porter’dır; 1862’den 1910’a kadar yaşadı. O. Henry’nin kısa öyküleri zeki, anlaşılması kolay, duygusal açıdan zengin ve sürekli olarak harika beklenmedik sonlara sahip olmalarıyla ünlüdür. O. Henry’nin yazılarına da bayılıyorsunuz. Hangi yazarın kısa öyküsünün en iyisi olduğunu biliyor musunuz? Değilse, en önemli ve etkileyici eserlerinden bazılarına bakalım.

Crown Prince, Love and Time (The Caliph, Cupid and the Clock)

1906’da hikaye yazıldı. Anlatı, Valleluna’nın genç Veliaht Prensi’nin hayatına odaklanıyor.

Kısa hikaye özeti

Valleluna’nın Veliaht Prensi hikayenin açılışında her an her şeye erişebilen harika bir adam olarak gösteriliyor, ancak paçavralar giymiş, dağınık görünüyor ve fakir bir bankta oturuyor. Küllerle dolu bir park. Sonra hem saati hem de hayallerinin kızı ile ilgili sorun yaşayan genç bir adamla tanışır. Garip bir şekilde melankolik bir görünümü vardı. Nazik Prens ona yardım etmek istedi, ama ne yazık ki isteksizdi. Veliaht prens, adamın hikayesini paylaşmasını sağlamak için emrindeki her taktiği kullanmak zorundaydı. Her şey o zaman belli oldu. Bir kızdan onunla evlenmesi istendiğinde, cevabı en üst katın orta penceresine bir havlu asana kadar beklemek oldu. Aksi takdirde, yapılacak en iyi şey onu görmezden gelmek olacaktır. Şu anda saat dokuz. Boşuna, çocuk parktan ayrıldı. Ancak, o zaman, benim, parkın karşısındaki kuledeki saat 30 dakika geri çekildi. Genç adam ona doğru koştuğunda üst pencere hala yanıyordu.
Ertesi sabah, yirmi yılını parkın en yakın arkadaşı olarak geçiren ve bir bağımlı olan Mike, bir bankta meşgul olarak keşfedildi. İki polis onu uyandırdığında veliaht prens Valleluna derin bir uykudaydı.
Yazarın aktarmaya çalıştığı hümanist anlamı daha iyi anlamak için Vietnam kütüphane sayfasındaki bu kısa hikayeyi okuyun.

SEE ALSO  Yazar Marc Levy'nin En İyi 5 Kitabı

After twenty years (After twenty years)

New York’ta geçen kurgusal bir hikaye. Kısa öykü, 1906 tarihli “Dört Milyon” yayınında yayınlandı. İki arkadaş, Jimmy Well ve Silky Bob, anlatıda 20 yıl sonra takip ediliyor.

Yirmi yıl sonra herkes değişmiş olacak. İronik olarak, Jimmy’nin arkadaşı polis memuru olurken Chicago’da aranan bir suçludur. İşlerin nasıl yürüdüğünü daha iyi anlamak için lütfen bu O. Henry kısa hikayesini okuyun.

O. Henry’nin en bilinen kısa öykülerinden biri “Yirmi Yıl Sonra”dır.

The Furnished Room

New York World, kısa öyküyü ilk kez Ağustos 1904’te yayınladı. Daha sonra, 1906’da “Dört Milyon” adlı kitapta yeniden yayınlandı. En sert eleştirmenler bile bu kısa öyküyü en edebi öykülerden biri olarak kabul ettiler. O. Henry’den

SEE ALSO  Yazar Haruki Murakami'nin En Sevilen 5 Kitabı

Romanda dünyanın en rahat odasının “perişan halılar, duvarlarda çocuk el izleri, dağılmış lekeler, masa ve sandalyeler, yatak ve gardıroplar yontulmuş ve çizilmiş” olduğu anlatılır. Genç bir adam en çok arzuladığı kadınla tanışmak için bu odayı rezerve etti.Halının üzerinde yatarken bir mignonette kokusu aldı, kendine has ve en çok sevdiği koku. En iyi çabalarına rağmen hiçbir yerde bulunamadı.

Odayı çoktan kiralamış olması umuduyla bir kez daha Bayan Purdy’ye gitti, ama kiralamadı. Ev sahibesi, hiçbir çekici kızın sol alnında doğum lekesi olmadığını söyledi. endişeli genç adam. O akşam her zamanki gibi, Bayan Purdy ev sahibesiyle bir köşeye oturdu ve birasını yudumladı. Üçüncü kattaki genç bir adamdan oda kiralayınca sol kaşında doğum lekesi olan bir kız yatakta bir lamba yakarak intihar etti. Arkadaşına bunu yaptığı için akıllı olduğunu söyledi.

A retrieved reformation

Nisan 1903’te “Cosmopolitan Magazine”, “A Life Changer”ın ilk baskısını yayınladı. Yazara göre bu kısa roman, hapishaneden çıktıktan sonraki gerçek deneyimlerine dayanmaktadır.

Jimmy Valantine, anlatının ana karakteri olarak hizmet ediyor. Her kilidi açabilen yetenekli bir hırsızdır, en zorlu olanı bile. Jimmy, hapisten çıktıktan sonra birkaç görevi takiben Elmore, Arkansas topluluğunu ziyaret etti. Burada bir bankacının kızı olan bir kadına aşık oldu. Jimmy, adını Ralph D. Spencer olarak değiştirdikten sonra, kapatmadan önce bir ayakkabı mağazası açtı. Bankacının kızı Annabel Adam’la evlenmek için burada bir iş kurma kararı aldı. Müfettiş Ben Price, Elmore’un ayak izlerini gördü ve onu bir kez daha tutuklamak için Elmore’a dönmeye karar verdi.

SEE ALSO  Dünyanın En Başarılı 5 Yazarı

Bankacı yepyeni, delinmez kasasını sergilerken bir olay oldu. Genç bir kız bir kabine hapsedildi ve kasa geçilmezdi. Müfettiş Ben bankanın kapısına geldi ve bu olayı rezil soyguncuyu yakalamak için seçti. Jimmy’nin zihni fikirlerle yarıştı ve temize çıkmaya karar verdi. Müfettişin yanına yanaşmadan genç kızı kasadan kurtardı. Gözaltına alınmayı kabul etti. Ama Müfettiş Ben ona tuhaf bir bakış attı ve “Yanılıyorsun” diyerek onu düzeltti. Daha sonra, müfettiş “bir arabanın beklediği kaldırımda yürüdü”, geri döndü.

The church with an overshot-wheel

Birçok insan bu kısa anlatıyı “bir peri masalı” olarak görüyor. O. Henry’nin olağanüstü başarısını mükemmel bir şekilde örnekleyen, “karanlık meyilli çam ağaçlarının heyecanı, kavrulmuş yamaçların olgunluğu, altın rengi rüya gibi öğleden sonraları” ya da akıntının sesi ve derenin vahşi kokusu, bülbülün cıvıltısıdır. Bu kısa hikayedeki sahneleri tarif etme hediyesi.

Betimleyici dilbilginizi geliştirmek istiyorsanız, bu roman harika bir okuma kaynağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir