Bu noktada yeni bir korona virüs türünün (nCoV) neden olduğu akut solunum yolu hastalıkları hakkında şüphesiz çok şey duymuşsunuzdur. Wuhan, Çin, bu hastalığın ilk ortaya çıktığı yerdir. Bunlar bu yazı itibariyle var:

Corona virüsü enfeksiyonu 2.800 enfeksiyon vakası ve 80 ölümcül akut solunum yolu enfeksiyonu ile sonuçlandı.
burada Hubei eyaleti enfeksiyonların %50’sinden ve ölümlerin %95’inden sorumludur.
Avustralya (4 vaka), Fransa (3 vaka), Hong Kong (8 vaka), Japonya (4 vaka), Makao (5 vaka), Malezya (4 vaka), Nepal (1 vaka), Singapur (4 vaka), Kore Çin anakarası dışında korona virüsünün neden olduğu 55 akut solunum yolu enfeksiyonu vakası arasında (3 vaka), Tayvan (4 vaka), Tayland (8 vaka), ABD (5 vaka) ve Vietnam yer aldı (2 vaka).
O halde bilgi budur! Ama bunu okuyan kaçınız soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüslere aşinadır?

Bu nedenle, blog bu makaledeki bu enfeksiyonlar hakkında hızlı bir şekilde kavramanıza yardımcı olacaktır!

Bazı kısa

Çoğumuz kış boyunca bir noktada üşüteceğiz. Yetişkinler genellikle yılda iki ila beş soğuk algınlığına yakalanır.

Çocuklar genellikle yedi ila on arasındadır. Soğuk algınlığına, birkaç geniş aileye daha uygun bir şekilde kategorize edilebilecek 200’den fazla farklı virüs neden olur.

SEE ALSO  Antiretroviral ilaçların kısa bir tarihi

Soğuk algınlığına neden olan virüsler

Genellikle burun virüsleri olarak adlandırılan rinovirüsler, insanlarda soğuk algınlığına neden olan virüslerin başında gelir. Virüsün adı, Afrika/Asya boynuzlu memeli yerine “burun” anlamına gelen Yunanca “gergedanlar” kelimesinden türetilmiştir.

Terim, rinovirüslerin burunda mevcut olan 33–35 °C sıcaklıkta geliştiği gerçeğini ifade eder.

“Burun boynuzu” anlamına gelen “gergedan” kelimesi de dile ilgi duyanlar için Yunanca kökenlidir.

İnsanlar, çapı 30 nm olan A, B ve C rinovirüs türlerinden etkilenir. Buna dahil olan çok sayıda benzersiz serotip veya serotip vardır.

Viral serotipler, zar proteinleri açısından birbirlerinden farklılık gösterirler. 150’den fazla farklı rinovirüs serotipi bilinmektedir ve bunlar tüm soğuk algınlığı vakalarının yüzde 30 ila 50’sinden sorumludur.

120 nm çapında insanları etkilediği bilinen yedi türle, koronavirüsler olarak da bilinen koronavirüsler, vakaların %10-15’ini oluşturan soğuk algınlığına neden olan en yaygın ikinci virüs ailesidir.

Birkaç yıl önceki SARS salgını ve Çin’deki mevcut koronavirüs salgını gibi bir dizi ciddi salgın vakası bunlardan kaynaklanmıştır.

Belirti

Koronavirüsün neden olduğu soğuk algınlığı semptomları potansiyel olarak zatürreye yol açabilir ve bunlar tipik olarak rinovirüsün neden olduğu belirtilerden daha şiddetlidir.

SEE ALSO  Antibiyotiklere genel bakış ve antibiyotikler hakkında bilgi

Kronları andıran yüzey çıkıntıları nedeniyle onlara “korona” (Latince “taç” anlamına gelen) adı verildi.

Daha şiddetli semptomlara yol açabilen başka bir virüsü oluşturan influenza virüsü, insanları enfekte ettiği bilinen üç tür içerir, 120 nm çapındadır ve insanların yüzde 5-15’ini etkiler.

Ateşi içeren bu viral enfeksiyonun semptomlarına tipik olarak grip denir. İnsanlarda en sık görülen ve tüm dünyada yıllık influenza salgınları oluşturan influenza A virüsünün tanımlanmış 12 serotipi vardır.

çekim

Diğer soğuk algınlığı virüslerinin çoğundan farklı olarak grip aşısı olabilirsiniz.

Etkili bir aşı oluşturmak ve soğuk algınlığına ve gribe neden olan bazı virüsler hızla geliştiğinden, soğuk algınlığına neden olan tüm virüslere karşı koruyabilecek bir aşı oluşturmak zor olduğundan bu gerçekçi değildir.

Bununla birlikte, daha şiddetli semptomlar ve yaşlı ve savunmasız kişilerde ölüm olasılığı nedeniyle yıllık grip aşısı önerilir. Özellikle risk altındaki gruplara sunulurlar.

Dolaşımda olması beklenen virüs suşlarının tahminlerine dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yılda iki kez influenza aşılarının üretimini denetler.

Aşının yaptırılması, kişinin gribe yakalanmayacağını garanti etmese de, tipik olarak makul bir koruma sağlar.

SEE ALSO  2019 Nobel Tıp Ödülü: Vücuttaki oksijen sensörü

Aşı tam olarak amaçlandığı gibi yapıldı; ancak baskın suşlar beklenenden farklıysa aşı o kadar etkili olmayabilir.

Hikaye

Şimdi bile soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsleri tam olarak anlayamıyoruz. Daha önce karşılaştığımız virüslere ek olarak bir dizi ek virüs de soğuk algınlığına neden olabilir.

Diğer virüsler arasında metapnömovirüs (%?), solunum sinsityal virüsü (%5), parainfluenza virüsü (%5), adenovirüs (%5), enterovirüs (%5) ve parainfluenza virüsü (%5) yer alır.

Ek olarak, soğuk algınlığının yüzde 20 ila 30’una neden olan virüs bilinmemektedir. Bazı durumlarda iyi bilinen bir virüs olabilir, ancak yeni bulunan bir soğuk algınlığı virüsü de olabilir.

Nezle olduğunuzda, genellikle şu ana kadar tartıştığımız virüslerden yalnızca birine sahip olursunuz.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı olan hastalara, vakaların kabaca %5’inde aynı anda birçok virüs bulaşır.

Her virüs için mevcut tedaviler (veya bunların eksikliği) aynı olduğundan, hangi virüse sahip olduğunuzu belirlemek her zaman mümkün değildir.

Kimya kullanmak da dahil olmak üzere semptomlarınızı azaltmak için alabileceğiniz birkaç şey vardır.

Makale burada bitiyor. Gelecekte sizin için yararlı olacağını içtenlikle umuyorum. Bir dahaki sefere birisi bu konuyu gündeme getirdiğinde onların arkasındaki kimyayı aklınızda bulundurun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir