Einstein dünyanın en büyük bilim adamlarından biri, olağanüstü bir fizik dehası, görelilik teorisi ile modern fiziğin babası olarak kabul ediliyor, yazıları oldukça etkiliydi.Yirminci yüzyılda henüz 26 yaşındaydı. Yeteneğine ek olarak Einstein’ın başka ilginç şeyleri de var, daha fazlasını öğrenmek için lütfen aşağıdaki makaleyi okuyun.

Kafa normalden daha büyük

Einstein teorik fizikçidir, 14 Mart 1879’da Almanya’da doğdu. O doğduğunda, dahinin annesi kafası vücudundan daha büyük olduğu için doğum yapmakta zorlandı ve hatta o doğumdan sonra kafası biraz deforme oldu. Doktorlar onu annesinin vücudundan güvenli bir şekilde çıkarmak için mücadele etti.

Sadece alışılmadık derecede büyük bir kafası olmakla kalmadı, Einstein’ın doğumdaki görünümü “gözlerin üzerinde” değildi. Doktorlar ve hemşireler, büyüdüğünde gerilemeden muzdarip olacağını varsaydılar.

Einstein’ın ailesi bu anormallik hakkında çok endişeliydi, ancak birkaç hafta sonra kafasının şekli normale döndü.

SEE ALSO  Dünyanın en ünlü 5 fizikçisi

yavaş konuşmak

Doktorlar ve hemşireler, büyüdüğünde gerilemeden muzdarip olacağını varsaydılar. Gerçekten de genç Einstein, yaşıtlarına göre daha yavaş konuşuyor ve daha fazla otizme sahip.

Çocukken Einstein’ın konuşmakta yavaş olduğu söylenirdi, bazıları 4 yaşında konuşabileceğini söylüyor. Ondan önce dahi fizikçinin ebeveynleri, konuşma gecikmesini düzeltmek için bir doktordan müdahale etmesini istemek zorunda kaldı.

Dehanın çocukluğu, doktora yapılan birçok ziyaretle ilişkilidir. Çocukluğunu paylaşırken bir keresinde şöyle demişti: “Ailem o kadar korktu ki doktora başvurmak zorunda kaldılar. O zamanlar kaç yaşında olduğumu söyleyemem ama kesinlikle üç yaşından küçük değil.” .

Ekonomist Thomas Sowell, olağanüstü yetenekli ancak genç yaşta konuşmakta yavaş olan insanları tanımlamak için “Einstein sendromu” terimini bile kullandı.

Einstein asla çorap giymedi

Einstein’ın tuhaf alışkanlıklarının hiçbir listesi çoraplara olan öfkesinden bahsetmez. Einstein, kuzeni ve daha sonra eşi Elsa’ya yazdığı bir mektupta, “Gençken, ayak baş parmağımın çorabımda her zaman bir delik bıraktığını keşfettim. Bu yüzden çorap giymeyi bıraktım” dedi. Ömrünün sonunda sandaletlerini bulamayınca Elsa’nın parmak arası terliklerini giydi.

SEE ALSO  Dünyanın en ünlü 5 bilimsel web sitesi

Özensiz görünüm Einstein’a herhangi bir fayda sağlamadı. Çorap giymemenin etkilerini doğrudan inceleyen herhangi bir çalışma yok, ancak daha resmi kıyafetler yerine gündelik kıyafetlere geçiş, soyut düşünme testlerinde kötü sonuçlarla ilişkilendirildi.

Pusula

Bilim adamını fizik tutkusuna getiren ilk ilham pusulasıydı. Sıradan bir pusulanın Einstein’ı fiziğe getiren ilham kaynağı olmasını kimse beklemiyordu.

Einstein 5 yaşındayken ağır hastaydı ve iyileşmek için yatakta kalmak zorunda kaldı. Einstein yürüyemediği zaman babası ona uzanması için bir pusula verdi. Her gün, genç Einstein sık sık pusulaya baktı ve ilgi gösterdi. Saat kadranındaki hareketli pusula iğnesi, bu zeki ve meraklı çocuğun kafasında zaten merak uyandıran yönü gösteriyordu.

Einstein karısı için bir kural koydu

Alman bilim adamı Albert Einstein (1879 – 1955), fizik alanındaki büyük katkılarından dolayı insanlık tarihinin en büyük dahilerinden biri olarak kabul edilir.

SEE ALSO  Dünyanın en ünlü 5 bilim insanı

Ne yazık ki, insanlık ona her zaman minnettar olsa da, hayatının kadını, otoriter, kontrol edici ve emredici eğilimlerinin yanı sıra insanlara tuhaf muamelesi nedeniyle bu adama çok az ilgi gösterdi. o.

Einstein, ilk karısı Mileva Marić ile evlendi, evlendikten sonra karısı için bir dizi kural koydu ve ondan uymasını istedi. Bu kurallardan biri, karısının günde üç öğün yemek hazırlamasını, istediği zaman konuşmamasını ve ondan samimi sevgi eylemleri beklememesiydi.

1903’te, o zamanlar 24 yaşında olan Albert Einstein, 28 yaşındaki Mileva Marić ile evlendi. İlk başta, ikisi fiziğe ortak bir ilgileri olduğu ve duyguları çalıştıkları için daha da güçlendiği için iyi anlaşıyor gibi görünüyor.

Ama ondan sonra, Einstein araştırma konusunda o kadar tutkulu oldu ki, kucaklaştığı kişiyi artık umursamıyordu, öyle ki bazılarına göre evliliğinin asıl amacı iş değil işti, Bayan Mileva değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir