Genel olarak evrenin, özelde Dünya’nın doğal yasaları fizikçilerin büyük katkılarıyla keşfedilmiştir. Toplist ile dünyanın en ünlü fizikçilerini ve harika icatlarını inceleyelim!

Albert Einstein (1879 – 1955)

Albert Einstein bir dahi, Alman-Yahudi teorik fizikçiydi. Modern fiziğin babası ve aynı zamanda görelilik teorisinin geliştiricisi olarak kabul edilen bir Alman teorik fizikçiydi. Bu, hayatındaki en büyük başarı olarak kabul edilir. Einstein’ın 3 yaşında ve 8 yaşına kadar konuşamaması ilginçtir – okumayı öğrenmeye başladığında hala akıcı konuşamıyordu. Ancak bilimle uğraşmaya çok erken başladı, yaklaşık 10 yaşından itibaren mekanik modeller ve cihazlarla uğraşmaya başladı.

1921’de Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Einstein, çeşitli konularda 300’den fazla bilimsel makale ve 150’den fazla başka makale yayınladı ve ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika’daki birçok yüksek öğretim kurumundan bilim, tıp ve felsefe alanında fahri doktora aldı. Olağanüstü buluşları şunları içerir: görelilik teorisi, kuantum teorisi, kozmolojinin temelleri, fotoelektrik yasası.

SEE ALSO  Einstein fizik dehası hakkında en ilginç 5 şey

Pratik uygulama:

  • Nükleer enerji üretimi üzerine araştırma.
  • Evreni keşfedin.
  • İnsan ihtiyaçlarına hizmet edecek makineler üretmek.

Niels Bohr (1885 – 1962)

Niels Bohr , Yahudi kökenli Danimarkalı bir fizikçidir. 1922’de atom yapısı, nükleer fisyon ve nükleer reaksiyonlar teorisine yaptığı temel katkılardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

1913’te yayınlanan atom yapısı teorisini formüle etmesiyle tanınan ünlü Danimarkalı fizikçi Neils Bohr, bir atomun merkezinde elektronlarla birlikte bir çekirdeğe sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca kuantum mekaniği okudu. Neils Bohr, kuantum mekaniğinin doğuşunda etkili oldu.

Pratik uygulama:

  • Nükleer enerji üretimi üzerine araştırma.
  • Tıp, ekonomi alanındaki uygulamalar, …

Stephen Hawking (1942 doğumlu)

Stephen Hawking , İngiliz teorik fizikçi, kozmolog ve sağduyu yazarıdır. 21 yaşında motor nöron hastalığı teşhisi kondu ve sadece 2 yıl yaşadı. Bununla birlikte, olağanüstü enerjisi, bugüne kadar hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı oldu.

SEE ALSO  Dünyanın en ünlü 5 bilim insanı

Önemli bilimsel çalışmaları arasında en öne çıkanı, genel görelilik çerçevesinde yerçekimi tekillikleri teorisi ve radyasyon yayan kara deliklerin (yani Hawking radyasyonu) teorik tahmini üzerine Roger Penrose ile yaptığı işbirliğidir. Hawking, genel görelilik ve kuantum mekaniğinin birleştirilmesine dayanan bir kozmolojiyi başlatan ilk kişiydi.

Pratik uygulamalar: Gökbilimcilerin evreni incelemelerine ve daha iyi anlamalarına yardımcı olmak.

Isaac Newton (1642 – 1727)

Isaac Newton büyük bir bilim adamıydı, İngiliz fizikçi, astronom, filozof, matematikçi, ilahiyatçı ve simyacıydı. Newton’un evrensel yerçekimi teorisini ortaya atmasına yardımcı olan elmanın kafasına düştüğü anekdota kesinlikle yabancı değiliz. Isaac Newton, İngiltere’de köylü bir ailede doğdu ve avukat olmak için okumak üzere şehre gönderildi. Başından beri onun disiplini felsefeydi, ama aynı zamanda Newton matematik, optik ve hatta astronomiden etkilenmişti.

Fizik alanındaki ünlü bilimsel çalışmaları şunlardır: Klasik mekanik teorisi: evrensel yerçekiminin tanımı, hareketin 3 yasası ve momentumun korunumu ilkesinin tanıtılması; Klasik optik: Bir prizmadan geçen beyaz ışığın nasıl farklı renklere ayrıldığını açıklayan ışığın dağılımını keşfetti.

SEE ALSO  Dünyanın en ünlü 5 bilimsel web sitesi

Pratik uygulama:

  • Yerçekimi yasası ile ilgili birçok olayı açıklayın.
  • Uzay yolculuğu ve roket geliştirme.
  • Bilim adamlarının elektronların hareketinden tüm galaksinin sarmal hareketine kadar evrendeki maddenin tüm hareketlerini anlamalarına yardımcı olun

Nikola Tesla (1856 – 1943)

Nikola Tesla , Sırp doğumlu Amerikalı fizikçi, mucit, makine mühendisi ve elektrik mühendisidir. Smiljan’da, daha sonra Avusturya İmparatorluğu’nda doğdu, daha sonra 30 yaşlarında ABD vatandaşı oldu. Tesla, 19. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın başlarında elektrik ve manyetizma alanlarında birçok devrimci katkıyla tanınır.

Tesla’nın icatları ve teorik çalışmaları, çok fazlı güç dağıtım sistemleri ve AC motorlar da dahil olmak üzere AC güç üretim sistemlerinin temelini oluşturmuş ve İkinci Sanayi Devrimi’nin yaratılmasına yardımcı olmuştur.

Pratik uygulama: İcat edilen tramvay, tramvay, elektrik lambası, blender,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir