Edebiyatın antropolojisi. İnsan kişiliğinin oluşumu ve düşünme şeklimiz edebiyattan büyük ölçüde etkilenir. Her edebi eser, en güzel ruhlara ve yazmak için doğal bir yeteneğe sahip yazarların “beyni”dir ve her biri paha biçilmez bir “beyin çocuğu”dur. Dünyada çok sayıda tanınmış sanatçı vardır ve adları edebiyat tartışmalarında sıklıkla anılır. Dünyanın en tanınmış ve başarılı yazarlarının Toplist’ine bir göz atalım!

Dan Brown

Üç erkek kardeşin en büyüğü olan Dan Brown, 22 Haziran 1964’te Exeter, New Hampshire’da ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Constance (Connie), profesyonel olarak kilise orgu çalıyor. Babası Richard G. Brown, 1962’den beri Phillips Exeter Özel Lisesi’nde matematik öğretmenidir ve 1997’de emekli olmadan önce ders kitapları da yazmıştır. Özel lise, Phillips Exeter Özel Lisesi. Dan Brown kardeşler, öğretmenlerin de uzun yıllar yatılı kalmasını gerektiren bir kuralı olan bu özel yatılı okulda büyüdüler. O zamanlar Exeter’in sosyal bağlamındaki insanların çoğu Hristiyandı. Brown, kilise ilahisi söylemeye katıldı, dini eğitim derslerine gitti ve yazı kilise kamplarına giderek geçirdi. Dan Brown (1982 sınıfı) dokuzuncu sınıfta Phillips Exeter Devlet Okulu’na gitmeye başladı. Daha sonra 1985 ve 1993 yıllarında kız kardeşi Valerie ve erkek kardeşi Gregory ona katıldı.

Brown, 1982’de Phillips Exeter’den derecesini aldıktan sonra Amherst College’a gitti ve burada Psi Upsilon Society’ye katıldı. Amherst Glee Kulübüne katıldı, squash oynadı ve Alan Lelchuck kitabını yazdı. En çok satan yazarlardan biri olan Dan Brown, okuyuculara dilin mükemmel gücünü gösteriyor: kısa olay örgüsü bölümleri, basit cümleler, basit tanımlamalar… Sonuç olarak, o artık en iyi yazarlardan biri. Tarihin en çok okunan aldatmacası! Yeteneğine rağmen, bu adam bir şeyler saklıyor. Şimdiki süperstar olmadan önce İngilizce öğretmeni olmasının yanı sıra başarısız bir şarkıcı ve besteciydi. Digital Fortress (1998), Angels and Demons (2000), Point of Deception (2001), The Da Vinci Code (2003), The Lost Symbol (2009) ve Hell en iyi bilinen eserlerinden bazılarıdır (2014).

Agatha Christie

En tanınmış İngiliz polisiye romancılarından biri Agatha Mary Clarissa’dır (12 Ocak 1976 – 15 Eylül 1890). Gizemlerin kralı olarak ün kazandı. Christie, milyonlarca dolar gelir elde eden bir dizi kitap yazdı. Diğer güncel yazarların yapıtlarının bunları aşma şansı yok denecek kadar azdır. Okuyuculara suçlarla ilgili basit ama şaşırtıcı derecede ilgi çekici dedektif hikayeleri verdi. Dünya edebiyatı tarihindeki en başarılı yazarlardan biri olan eserlerinin 4 milyar kopyaya kadar satıldığı bildiriliyor! En iyi bilinen kitaplarından bazıları Trajik Gece, Güney Afrika Elması, Bavuldaki Sır, Golf Sahasında Cinayet, Doğu Ekspresinde Cinayet ve Nehir Cinayetleridir. Güneşte Suç, Nil ve Ölümlü Bir Tarih

SEE ALSO  Yazar O. Henry'nin En İyi 5 Kısa Öyküsü

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dedektif türünün tüm zamanların en çok satan yazarı ve genel olarak ikinci sırada, Agatha Christie (sadece William Shakespeare’in arkasında). Christie’nin kitaplarının yaklaşık 1 milyar kopyası İngilizce olarak basıldı ve 103 farklı dilde yaklaşık 1 milyar kopya satıldı. Agatha Christie’nin Fransızca kitaplarının 40 milyon kopyasını satmış olması, onu Fransa’da tüm zamanların en çok satan yazarı yapıyor ve çalışmalarının uluslararası düzeyde çekiciliğini gösteriyor (2003 itibariyle). Ancak 22 milyon kopya satarak Fransız yazar Emile Zola ikinci oldu. 25 Kasım 1952’de Ambassadors Theatre’daki galasından bu yana, The Mousetrap adlı draması, Londra tiyatrosunun yıllıklarında en uzun süredir devam eden oyun unvanını elinde tutuyor. Halihazırda 20.000’den fazla gösteri ile (2007’de).

Paulo Coelho

Paulo Coelho, 24 Ağustos 1947’de Brezilya’da doğdu. Paulo Coelho, tüm demografi ve amaçlar için yazıyor. 65 yaşındaki bu Brezilyalı adam, gündelik kıyafet konusunda bir usta. Onun yazıları, ayrıntılı zihinsel kaleler inşa etmez veya okuyucuya karmaşık teoriler sunmaz. Sanatsal yolculuğu okuyucuların kalbine dokunuyor. Coelho, okuyucuları anlamlı bir varoluş aramaya devam etmeye teşvik ediyor. Kitaplarının hepsi küresel ölçekte popülerlik bulmuştur. Guinness Rekorlar Kitabı’na en çok çevrilen kitap “Simyacı”dır. Coelho internetle de çok ilgilendiğinden, bu kitabı çok uzun bir süre ücretsiz olarak indirilebilir olarak sundu. Hatta bu tekniği sayesinde eserlerinin satışları bile ikiye katlandı. Paulo Coelho Enstitüsü, yönettiği ve çoğunlukla kitaplarından elde edilen kârlarla desteklenen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Barış Elçisidir.

Romanlarının 86 milyondan fazla kopyası 150 ülkede satıldı ve 56 dile çevrildi. Veronika Ölmeye Karar Veriyor (Veronika Ölmeye Karar Veriyor) için ünlü Uluslararası Dublin IMPAC Edebiyat Ödülü adaylığı da dahil olmak üzere çeşitli uluslardan çok sayıda onur ödülü aldı. Vietnamca da dahil olmak üzere 56 dile çevrilen şiirsel başyapıtı Simyacı’nın (O Alquimista) 65 milyondan fazla kopyası dünya çapında satıldı. Oyuncu büyük bir Coelho hayranı olduğu için Lawrence Fishburne bu kitabı bir filme dönüştürdü. Diğer yazıları arasında Hac (O diário de um mago), Piedra Nehri Kenarında oturdum ve ağladım (Na margem do rio Piedra eu sentei e koreai) ve tümü bilgisayar tabanlı olan Kadın Savaşçılar (As Valkrias) sayılabilir. oyunlar. İran, 2005 tarihli kitabı O Zahir’i yasa dışı ilan etti; 1000 kopya alındı, ancak daha sonra yeniden yayınlandı. Brezilya, Büyük Britanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya, İsrail ve Yunanistan, eserlerinin en çok satanlar listelerinin zirvesine ulaştığı ülkelerden sadece birkaçı. Portekiz’de tüm zamanların en çok satan yazarıdır.

SEE ALSO  Yazar Haruki Murakami'nin En Sevilen 5 Kitabı

Ken Follet

5 Haziran 1949’da Cardiff, Galler, İngiltere’de Ken Follet doğdu. Filozof Ken Follett bunlardan biridir. Akşam Haberleri için genel muhabir olarak çalışmak üzere Londra’ya dönmeden önce Cardiff’te üç yıl geçirdi. Sonunda gazeteciliği işi basit bulduğu için bıraktı ve 1970’lerin sonlarında mütevazı Londra yayıncılık şirketi Everest Books’un genel müdür yardımcılığına atandı. 1970’lerin sonlarında hobi olarak hafta sonları ve akşamları kitap yazmaya başladı. Otomobilini tamir etmek için daha fazla paraya ihtiyaç duyduğunda, romanlar üretmeye başladı ve bir gazeteci meslektaşının bir korku filmi için aldığı yayıncı avansı, onarım için gereken miktardı. 1970’lerde bir yayıncılık işinde çalışmaya başlamadan önce bir gazeteciydi. İngilizlerin görevi tamamlayamaması üzerine kendi hikayelerini yazmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı casus gerilim filmi “İğnenin Gözü” ile ilk önemli başarısını elde etti ve o zamandan beri endüstrinin en iyi rakiplerinden biri haline geldi.

Follett o zamandan beri bu çatışmayı da tartışan “Devlerin Sonbaharı” nı yayınladı. Bir İngiliz yardımcı, iki Rus erkek kardeş ve bir İngiliz çift, yazarın Birinci Dünya Savaşı’nın eşiğinde bir Avrupa portresindeki karakterlerdir. – Erdem. Bireylerin ve dönemlerin ortak kaderlerini birbirleriyle ve önemli tarihi olaylarla ilişkilendirir. Follett, kendi yaşamı ile nesiller boyu okuyuculara ilham veren son tarihi olaylar arasında paralellikler çizme konusunda özellikle benzersiz bir yeteneğe sahiptir. 23 yıl içinde bu yazar, çoğu ünlü gişe rekorları kıran 14 kısa öykü koleksiyonu yayınladı. İğnenin Gözü, Üçlü, The Key to Rebecca, The Man from St. Petersburg, The Pillars of the Earth, The Third Twin, The Hammer of Eden, Jackdaws, Whiteout ve World Without Ending en bilinen eserlerinden bazılarıdır.

SEE ALSO  Yazar O. Henry'nin En İyi 5 Kısa Öyküsü

John Grisham

Grisham, John Ray 1981’de Mississippi Eyalet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, John Grisham, Mississippi Üniversitesi Hukuk Enstitüsü’ne kaydoldu. Ocak 1984’ten Eylül 1990’a kadar Mississippi Temsilciler Meclisi’nde görev yaparken neredeyse on yıl ceza hukuku alanında çalıştı. 1984’te, Haziran 1989’da piyasaya sürülen A Time to Kill’i yazmaya başladı. Eserleri 275 milyondan fazla sattı. 2012 yılına kadar küresel olarak. Tom Clancy ve J.K. dahil olmak üzere yalnızca üç yazar. Rowling, ilk baskılarından 2 milyon kopya sattı. Grisham’da onlardan biri. Halen Mississippi ve Virginia’da ikamet ediyor. John Grisham, mütevazı bir şekilde yetiştirilmiş bir yazardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüdü ve birçok insanın sadece hayalini kurduğu bir meslek edindi. 1984’ten 1990’a kadar Meclis’te de temsilci olarak görev yaptı. Yazarlık kariyeri 1984’te başladı ve 2008’de dünya çapında 250 milyondan fazla kitap sattı. Galaxy İngiliz Kitap Ödülü sahibi, Tom Clancy ve J.K. Rowling, ilk baskılarının iki milyon kopyasını satan sadece üç yazardan biridir.

38 dilde John Grisham’ın kitaplarının versiyonları var. Hukuk ve işletmecilik çalışmaları yaptı. Avukat olarak çalıştı ve boş zamanlarında ilk iki kitabı yazdı. İkinci kitabı “The Firm”, harika bir iş teklifi alan ve Tennessee eyaletine davet edilmeyi başaran yetenekli genç bir avukatın hikayesini anlatıyor. Yaptığı işin karmaşık, külfetli ve hatta belki de tehlikeli olduğunun hemen farkına vardı. “Firma”nın başarısının ardından, şimdi her yıl filmlere uyarlanan on kitap yayınlıyor. Çalışmaları, mahkemelerin ve mahkeme davalarının büyüleyici konusuna odaklanıyor! A Time to Kill (1989), The Firm (1991), The Client (1993), A Painted House (2001) ve The King of Torts bu yazarın en iyi bilinen romanlarından (2003),

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir