Çiğdem bitkilerinin de safran ürettiğini biliyor muydunuz? Ben dahil çok az insan bu gerçeğin farkında. Bunu ancak safranın neden krosin maddesi içerdiğini anlamaya çalışırken öğrendim. Görünüşe göre bir ilişki var, elbette! Bu makaleyi okuyarak Crocus kimyası ve bu problem hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz!

Bazı kısa

Iridaceae familyasına ait ve mevsimlik çiçekli bitkiler içeren Crocus cinsini, mantar saplarından yetişen yaklaşık 100 yıllık bitki türü oluşturur. Uykuya dalmadan önce muazzam beyaz, sarı, turuncu veya mor çiçekler üreten, yeraltı çiçek saplarına sahip, düşük büyüyen bitkilerdir. Sonbahar, kış veya ilkbaharda açan çiçekleri için birçok tür ekilir. Kasvetli havalarda ve geceleri çiçekler soluyor.

Zamanın başlangıcından beri çiğdem bitkisi ağırlıklı olarak safran kaynağı olarak kabul edilmiştir. Sonbaharda çiçek açan Crocus sativus bitkisinin kurutulmuş stigmaları safran yapmak için kullanılır. Dünyanın en pahalı baharatlarından biridir ve hem baharat hem de boya olarak kullanılır. Safran üretimi için birincil ülke İran’dır.

SEE ALSO  Alexandrite renk değişiminin kimyası

Akdeniz’den Kuzey Afrika’ya, orta ve güney Avrupa’ya, Ege adalarına, Orta Doğu’ya ve Orta Asya’dan batı Çin’deki Sincan’a kadar çiğdem, deniz seviyesinden alpin tundralarına kadar ormanların, çalılıkların ve otlakların bir yerlisidir. Çiğdem tohumlardan veya sap üzerinde filizlenen dallardan büyüyebilir ve sonunda olgun bitkiler oluşturabilir. Avrupa’ya on altıncı yüzyılda Türkiye’den geldiler ve dekoratif çiçekli bitkiler olarak ödüllendirildiler.

arkasındaki kimya

Her çiçeğin ortasından çıkan üç koyu kırmızı çiçek püskülü bulunan çiğdem bitkisi, safranın hasat edildiği stigmaları üretir. Bir gram kuru safran 150’ye kadar dev çiğdem çiçeği gerektirir, bu da mağaza raflarındaki en pahalı baharatın neden olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Karotenoid kompleksi krosetinden üretilen bir madde olan krosin, safrana koyu kırmızı rengini verir. Diğer crotus türleri, sarı ve turuncu varyasyonlara katkıda bulunan krosin ve benzer kimyasalları içerir.

Antosiyaninler grubu kimyasallar, çiğdem yapraklarının mor ve lila tonlarından sorumludur. Delphinidin ve petunidin glikozitlerinin yanı sıra diğer dokuz önemli antosiyanin kimyasalının çiğdem bitkilerinin rengine birincil katkı sağlayan maddeler olduğu gösterildi. Ek olarak, tamamen çiğdem bitkilerine özgü görünen birkaç antosiyanin malonat keşfettiler.

SEE ALSO  Lavanta çiçeğinin arkasındaki kimya, lavanta çiçeğinin kimyasal yapısı

Ölümcül karışıklık

Safranın yapıldığı çiğdem genellikle “sonbahar çiğdem” ​​olarak adlandırılsa da bu isim ölümcül olabilir. Colchicum cinsinin birkaç türü, aynı zamanda ortak bir isim olan “Sonbahar Çiğdem” ​​adıyla da anılır. Zehirli alkaloid kolşisin içerdikleri için safrana benzeseler ve sonbaharda çiçek açsalar da bu bitkilerden kesinlikle hasat etmek istemezsiniz.

Kolşisin, toksisitesinin altında yatan mekanizmayı inceleyen Nature’s Poisons üzerine harika bir makalenin konusudur:

Kolşisin vücutta iki farklı şekilde çalışır. Kolşisin önce nötrofil aktivitesini azaltır. Enflamasyon, bağışıklık sistemi bir şeye tepki verdiğinde, bu özel beyaz kan hücresi türü tarafından ortaya çıkar. […] İkinci etki şekli, kromozomları iki yavru hücreye bölen hücre döngüsünün mitozunu önleyen tübüline bağlanmayı içerir. aynı. Mitoz, büyümemiz ve yer değiştirmemiz için gereklidir.

SEE ALSO  Kimya neden zor? Kimya nasıl öğrenilir ve kimyayı iyi öğrenmek için ipuçları

Kolşisin tüketimi, çeşitli hoş olmayan semptomların yanı sıra daha ciddi şekilde çoklu organ yetmezliği ve ölüme neden olabilir. Başka bir deyişle, sonbahar çiğdemini yanlış anlamak istemezsiniz.

Kolşisin, toksisitesine rağmen anti-inflamatuar nitelikleri nedeniyle gut tedavisinde kullanılmaktadır, sıklıkla hastalar daha geleneksel anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçları alamadıklarında. Terapötik etkiler için gerekli doz, toksisitenin görülebileceği dozdan çok farklı değildir, bu da zehire neden olan dozun bir başka tipik örneğidir, ancak bazı durumlarda fark çok büyük değildir.

İyi haber şu ki, gerçek çiğdem bitkilerinde kolşisin bulunmaz. Bazıları sizi öldürmese de hoş olmayan semptomları tersine çevirme olasılığı daha yüksek olan ek maddeler içermesine rağmen tek başına safran tüketmek güvenlidir. Üretmek için gereken çok sayıda çiğdem bitkisi göz önüne alındığında, kesinlikle marketten satın almalısınız.

Makale burada bitiyor. Gelecekte sizin için yararlı olacağını içtenlikle umuyorum. Bir dahaki sefere birisi bu konuyu gündeme getirdiğinde onların arkasındaki kimyayı aklınızda bulundurun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir